Živá zahrada

Pro více informací koukněte níže

Jak na živou zahradu?

Dnešním trendem u lidí je spěch, často někam spěcháme a nemáme ani čas na vlastní péči o zdraví. Jsme-li nemocní, jsme zvyklí sáhnout po nějakém rychlém zaručeném prostředku. „A že vlastně nemoc je kontrolor, který naznačuje, že děláme něco špatně? Již naši prarodiče to dávno věděli a začali se svým zdravím u sebe a své životosprávy“. (Vlašínová Helena, 2006).

Vždy se říkalo, že půda je bohatstvím člověka a podle toho bychom se k ní tak měli chovat. Pravdou je, že je lidstvo na půdě závislé, stejně tak i na vodě nebo vzduchu. Bez půdy bychom si neměli kde vypěstovat potraviny, ale ani krmivo pro zvířata. Problém je, že stejně jako čisté vody nebo vzduchu si lidé vlastně půdy neváží. Nejedná se pouze o velkovýrobce či velkochovatele zvířat, ale bohužel i o většinu zahradníků. (Bruchter Milan, 2012).

Většina z nás má před barákem zahrádku, která má chemicky hnojený trávník nebo  dokonce mrtvý beton. Český svaz ochránců přírody se domnívá, že tato doba je na západním světě dávno překonána. Populace totiž touží po krásných motýlech, žábách či ptácích, kteří osídlují jejich zahradu. Společně chceme navrátit tradici, kdy naše babičky a dědečkové vídávali na zahradách ježky, motýly, slyšeli zpívat ptáčky nebo dokonce i žáby. 

V dnešní době člověk na své zahradě využívá nejnovější technologie, spoléhá na nejnovější výzkumy a stroje za účelem zlepšování a ulehčování svých životních podmínek. Opomnělo se ovšem na jednu zásadní věc, toto všechno člověk podniká na úkor snahy o pochopení první příčiny konkrétního problému. Například v zemědělství se dále vyvíjejí nová hnojiva, jak co nejlépe a nejvíce mít úrodnou půdu, na místo toho aby se vrátili zpět k původní podstatě tohoto problému a navraceli zpět do půdy organickou hmotu. Mnoho z nás si klade otázku jaké a kolik hnojiva potřebuje naše zelenina nebo trávník? Naštěstí známe různé metody a postupy, jak to jde i bez chemie a budeme díky tomu mít krásnou zdravou zeleninu či ovoce. Podporovat tak pestrost zahrady, kde díky mnoha druhům rostlin a různých organismu budeme udržovat svoji zahradu v rovnováze a nebude jí tak nic chybět. My lidé jsme si totiž od přírody zvykli brát, ale nic jí nevracet.

Mnoho lidí si pod pojmem živá zahrada představí tzv. džungli plnou bodláků či kopřiv. Tento předsudek je ovšem minulostí a mnoho z nás už ví, že živá zahrada může mít tisíce krásných a estetických podob. 

Podstatou ekozahrady (živé zahrady) je porozumění přirozeným přírodním procesům, které se tam odehrávají bez zbytečných zásahů člověka. Tzv. zelené chování je o respektu, neničení a neplýtvání. Důvodů, proč bychom se měli snažit o vytvoření takové zahrady, je hned několik. 

Využitím přirozených přírodních principů získáme zdravou a krásnou zahradu, která je důležitá i pro biodiverzitu krajiny a životního prostředí. Metody, jak získat ekozahradu, nejsou nijak finančně ani časově náročné. Pobyt dětí i dospělých v takovémto harmonickém prostředí má i výchovné efekty, posiluje tak zájem o přírodu.

Ukážeme si, jak na to!

Videa o živé zahradě

Změň to!

Máš chuť to změnit? chceš změnami na své zahradě přispět k udržitelnějšímu životu a podpořit bidoiverzitu? my lidé můžeme naše životní prostředí buďto zhoršovat nebo, pokud budeme jednat správně, tak naopak zlepšovat a uzdravovat.

Doprovodné materiály