Živá krajina
Co je vlastně krajina?
Krajina České republiky vznikla dlouhodobým působením nejen přírody ale i člověka, proto o ní mluvíme jako o kulturní krajině.
Naše krajina je mimořádně pestrá, protože je vytvořena z mixu velmi odlišných území na malé ploše. Například ze zemědělských ploch, jako jsou pole, louky, sady a vinice, nebo z vodních ploch, mokřadů a vodotečí. V současnosti rychle ubývá lesních ploch v důsledku kůrovcové kalamity, která mění tvář tuzemské krajiny.
Jednotlivé segmenty území mají určité vlastnosti, díky kterým dokážeme předvídat, jak jsou schopny zadržovat vodu, zda v nich bude žít hodně živočichů - a dokonce i určit, jaké druhy to zřejmě budou. V neposlední řadě i to, jaké budou mít finanční přínosy pro člověka.
PROBLÉMY:
Občas se nám stane, že se trochu zasníme a zapomeneme na některé limity, které naše krajina má. V současné době se na mnoha místech v krajině hospodaří tak, abychom z ní získali co nejvíce. To na první pohled nepůsobí vůbec špatně. Problém nastává ve chvíli, kdy krajina začne přicházet o důležité vlastnosti, jako je například stabilita a rozmanitost.
Pokud nebudeme mít stabilní a rozmanitou krajinu, která je zatížena lidskou činností jen přiměřeně a harmonicky, pak přijdeme o některé důležité funkce.
Velkým tématem současnosti je zadržení vody v krajině. Naše zemědělské i zastavěné plochy přestávají zpomalovat odtok srážek. Tím se zvyšuje riziko povodní a současně se nám začínají tenčit zásoby pitné vody. Tu přitom čerpáme z 48 % z podzemních zdrojů. (Zpráva o stavu vodního hospodářství České republiky v roce 2018)
Další funkcí, která je ohrožena je tvorba a zachování kvalitní půdy, která nám zaručí schopnost produkovat kvalitní a zdravé potraviny. Půda je ohrožena erozí (větrnou či půdní), nadužíváním chemických látek a s ním spojeným úbytkem půdních mikroorganismů, které jsou nezbytné pro udržení úrodnosti.
Čím více se snažíme zvýšit naše zisky, tím stále více usilujeme o rozšíření jedné plodiny na co největší ploše. Kvůli tomu zmizely z krajiny drobné prvky, jako jsou remízky, meze, mokřady, aleje a polní cesty. Tím vymizel i prostor pro živočichy a rostliny. Přicházíme tak o biologickou rozmanitost krajiny, takzvanou biodiverzitu.
Všechny tyto problémy mohou být výrazně prohloubeny nadcházející klimatickou změnou a stupňujícím se cenovým tlakem na zemědělskou velkovýrobu.JAK MŮŽEME ZACHRÁNIT KRAJINU?
Zemědělství může krajinu a životní prostřední buď poškozovat, nebo naopak, pokud je děláno správně, zlepšovat a uzdravovat.