Děti v přírodě
Děti v přírodě
Přestože současná situace vyžaduje opatření vedoucí ke snižování fyzických kontaktů mezi lidmi, nemění tím fakt neustálé potřeby kontaktu lidí jak mezi sebou, tak i s přírodou. Zejména pak u dětí registrujeme za posledních několik let stále menší zájem o volný pobyt v přírodě. Mnozí tento fenomén spojují s rozvojem a značnou dostupností technologií, které naše životy zaměstnávají více než zdrávo.
Dítě sotva odrostlé plenkám již samo zvládne ovládat většinu funkcí chytrého telefonu, byť svůj rodný jazyk mnohdy kvalitně neovládne za celý svůj život. Zahraniční vědci zmiňují jako rizikovou dobu pro vznik závislosti víc než dvě hodiny na internetu denně. Tolik času tráví v Česku hraním digitálních her víc než třetina dětí a mladých od 11 do 19 let. Dvě až čtyři hodiny každý den hraje pětina, čtyři až šest hodin skoro desetina. Přes šest hodin denně hraje osm procent dotázaných, hlavně chlapců.
Paradoxem je, že právě nové technologie mají pro nás potenciál k lepšímu poznávání svého okolí. Pokud dítě chce využívat ke svému rozvoji technologie, není nic snadnějšího než mu tuto cestu chytře zprostředkovat.
Existuje spousta aplikací k určování rostlin či živočichů, člověk se může zapojit do mnoha aktivit spojených s poznáváním svého okolí a rozvíjet tak své znalosti a schopnosti právě díky moderním technologiím. Není třeba zákazů či omezení jde-li nám o to, aby naše dítě trávilo více času v přírodě.
Příroda má neuvěřitelný potenciál nás stále učit něco nového, poskytuje nám téměř nekonečný prostor k objevování, zkoumání a hraní nejrůznějších her. Hry mají ve spojení s dětskou představivostí skvělou schopnost rozvíjet u dětí vnímavost, citlivost, učení a další hodnoty povznášející lidskou duši i tělo.
Nabízíme zde několik tipů, návodů a inspirací, které Vám pomohou nenásilnou formou zvednout dítě od počítače, přimět jej změnit pohled na realitu a dostat ven do přírody. Možná se pak dětem ani vám nebude chtít zpátky domů.